Profesor UCSB, który wynalazł Niebieskie Diody LED, wygrywa nagrodę królowej Elżbiety za inżynierię

Początki technologii blue LED sięgają Japonii pod koniec lat 80-tych, w małej firmie chemicznej i elektronicznej o nazwie Nichia Corporation. Shuji Nakamura – członek wydziału UC Santa Barbara od 2000 roku-opracował tę technologię, gdy był członkiem zespołu badawczo-rozwojowego w Nichia. Jego praca położyła podwaliny pod wiele technologii oświetleniowych, których używamy dzisiaj.

W Lutym 2, Nakamura zdobył Queen Elizabeth Prize for Engineering, jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie inżynierii, za rozwój technologii niebieskiej diody LED wraz z jego współpracownikami Isamu Akasaki, Nick Holonyak Jr., M. George Craford i Russell Dupuis.

W świetle niedawnej nagrody, Nakamura przypisuje kanclerzowi Henry ’ emu T. Yang oraz pracownikom UCSB i Wydziałowi Wydziału Inżynierii za ich wsparcie.

„Wśród nagród inżynierskich, [Nagroda królowej Elżbiety] jest jedną z najbardziej prestiżowych, ponieważ, wiecie, wszyscy znają królową Elżbietę” – powiedział Nakamura. „Jestem tak zaskoczony i szczęśliwy. Od 2000 r. kanclerz Henry Yang szczególnie mnie wspierał. Jestem tu od ponad 20 lat i bez wsparcia [jego, kadry i kadry] nie przeżyłabym, więc bardzo je doceniam.”

Ale kiedy technologia niebieskich diod LED była tylko koncepcją, Nakumura był tylko jednym ze 160 pracowników Nichia. Pomimo jego żarliwej chęci do badań i rozwoju technologii, jego propozycja została początkowo odrzucona przez jego szefa.

„Prawie za każdym razem, gdy rozmawiałem z moim szefem, żartowałem:” dlaczego nie robisz niebieskich badań LED w naszej firmie?”- Powiedział Nakamura. „[Odpowiedziałby,] ” żartujesz. Moja firma jest mała, nie mamy pieniędzy, mózgów, żadnego doświadczenia w technologii półprzewodnikowej.’”

W tym czasie Nichia specjalizowała się tylko w przygotowywaniu materiałów do tradycyjnych lamp podczerwieni i czerwonych diod LED. Nakamura miał wtedy za zadanie opracować bardziej konwencjonalną technologię i będzie nią przez prawie 10 lat, mimo że to, co chciał zrobić, było w czołówce.

Tak więc pomysł Nakamury pozostał tylko tym-pomysłem-przez dekadę, dopóki nie przedstawił tego samego pomysłu bezpośrednio przewodniczącemu Nichii, Nobuo Ogawie. Ogawa był gotów zapewnić finansowanie projektu badawczego, a Nakamura otrzymał zielone światło do opracowania niebieskiego światła.

Niebieska DIODA LED była ostatnim elementem układanki tworzenia białego światła LED, które zalewa dzisiaj nasze życie. Nakamura stworzył wysokiej jakości system do rozwoju wzrostu azotku galu, który jest związkiem występującym w niebieskiej diodzie LED.

W 1993 Nakamura udało się stworzyć prototyp prawie trzy razy jaśniejszy niż inne niebieskie diody LED opracowane w tym czasie. W 1995 roku opracował zieloną diodę LED o podobnej jasności. Jego prace sprawiły, że oświetlenie i wyświetlacze stały się jaśniejsze i bardziej wydajne oraz umożliwiły tworzenie białych Diod Led. Jest również uznawany za niebieskie diody laserowe używane w Blu-ray i HD DVD.

Od 1995 roku Nakamura otrzymał liczne wyróżnienia za osiągnięcia w tej dziedzinie, a mianowicie za wysiłki na rzecz tworzenia tanich i wydajnych źródeł światła. Obecnie pracuje nad sposobami wykorzystania diod LED i UV do eliminowania potencjalnych wirusów na powierzchniach jako oświetlenie ogólne w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Nakamura otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 roku za wynalezienie niebieskiej diody LED, wraz ze swoimi współpracownikami Isamu Akasaki i Hiroshi Amano.

Nakamura powiedział, że innym obecnym celem jego jest oświetlenie laserowe, które, jak mówi, jest bardziej wydajne w użyciu materiału, a nawet jaśniejsze niż oświetlenie LED.

„Oświetlenie laserowe może rozciągać się o kilometr do przodu” – powiedział Nakamura. „Oświetlenie LED może iść tylko 300 metrów do przodu. To jest teraz nasze marzenie. Pracujemy bardzo ciężko, aby opracować wydajną moc z oświetleniem UV i Laserowym.”

Dodaj komentarz