NASA i SpaceX uruchomienie misji rozbić Statek kosmiczny na asteroidzie z wybrzeża Kalifornii

Skonstruowany przez Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory statek kosmiczny ma kamerę DRACO, dwie macierze słoneczne i ster jonowy NEXT-C. Jedynym celem DART jest poruszanie się w przestrzeni międzyplanetarnej, identyfikacja celu i prędkość do niego z prędkością 6,7 km / s.misja $324 mln jest odejściem od zwykłej roli NASA eksploracji kosmosu do roli planetarnego obrońcy.

W październiku, po prawie roku spędzonym na wybiegu, DART skrzyżuje się z parą Planetoid w przestrzeni międzyplanetarnej, Didymos i jej Księżycem Dimorphos, które zostały po raz pierwszy odkryte w kwietniu 1996 roku przez Kitt Peak National Observatory.

Dimorphos będzie służyć jako strzałka w dziesiątkę. naukowcy spodziewają się, że kolizja zmieni swoją 12-godzinną orbitę o 10 minut. Naukowcy będą mierzyć zmianę orbity Dimorphos wokół swojego większego odpowiednika z teleskopów na Ziemi, aby sprawdzić skuteczność zmiany orbity DART.

Sonda rozpoczęła się pomyślnie listopada. 23 o 22:21, podróżując na pokładzie dwukrotnie używanej rakiety Falcon 9 B1063, która z powodzeniem wylądowała u wybrzeży Baja California na statku dronowym ” oczywiście, że nadal cię kocham.”To ten sam Falcon 9, który uruchomił misję Sentinel-6 Michael Freilich rok temu w tym miesiącu.

Dwie połówki, które chroniły statek przed uszkodzeniami atmosferycznymi podczas startu, zostały również odzyskane z Oceanu Spokojnego.

Aktor Bruce Willis został zaproszony do startu przez NASA, ale nie był w stanie tego zrobić, zgodnie z Washington Post. „Nie chcieliśmy przegapić tego związku”, powiedział Administrator NASA Bill Nelson, odnosząc się do roli Willisa w filmie „Armageddon”, który koncentruje się na próbach skierowania asteroidy w kierunku Ziemi przez ludzi.

Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX i najbogatszy człowiek na Ziemi, reklamował historyczną misję na Twitterze memem przedstawiającym dinozaury noszące słuchawki Apple AirPods z napisem: „dinozaury uważaj na asteroidę! O nie! Mają AirPods. Nie słyszą nas.”

Ta misja oznacza pierwszy raz SpaceX nawiąże kontakt z obiektem międzyplanetarnym, ważnym kamieniem milowym, ponieważ firma rozwija swój program Gwiezdny w Boca Chica w Teksasie, który ma na celu lądowanie ludzi na Księżycu i Marsie w nadchodzących latach.

„To będzie naprawdę ważne pewnego dnia” – powiedział Musk na Twitterze. „Ziemia była i będzie bardzo mocno rozbita przez meteory w czasie. Nie pytanie czy, tylko kiedy.”

Dodaj komentarz