Nadchodzi Słońce: naukowcy z UCSB odkrywają związek między promieniowaniem UV a transmisją COVID-19

Naukowcy z UCSB, Tamma Carleton i Kyle C. Meng, wraz ze współpracownikami z Harvardu i ENS Paris-Saclay, zebrali dane regionalne i przeprowadzili analizy, aby lepiej zrozumieć rolę, jaką klimat może mieć w rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Ich badanie, opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, odkrywa jeden wymiar tego: zmienność klimatyczna w intensywności promieniowania UV lub światła słonecznego i odpowiadający jej wpływ na transmisję COVID-19.

Po wcześniejszym zbadaniu wpływu zmian klimatu na wyniki społeczne i ekonomiczne, takie jak zdrowie psychiczne, konflikty obywatelskie i produkcja rolna, Carleton i jej współpracownicy skorzystali z zestawu narzędzi, który opracowali, zanim odpowiedzieli na pytania dotyczące szybkości transmisji COVID-19 w różnych regionach na początku pandemii.

Bliscy krewni wirusa SARS-CoV-2, tacy jak inne ludzkie koronawirusy, wykazują znaczną sezonowość w ich tempie rozprzestrzeniania się w regionach umiarkowanych, z globalnym szczytem występującym w sezonie zimowym.

„Jesteśmy jak,” No, każdy naprawdę chce wiedzieć, jak sezonowe to jest, bo wszyscy staramy się projektować w lecie iw zimie, jak to może wyglądać, ” Carleton powiedział. „Stworzyliśmy ten zestaw narzędzi, aby połączyć zmiany pogody z różnymi skutkami społecznymi i gospodarczymi. Dlaczego nie wprowadzimy naszego zestawu narzędzi do tego problemu?’”

Ten zestaw narzędzi, oparty na dostarczaniu danych obserwacyjnych w celu powiązania pogody z wynikami społecznymi i gospodarczymi, wcześniej analizował zmiany klimatu w różnych przedziałach czasowych w tym samym regionie, aby wyjaśnić, jak pogoda wpływa na populację ludzi.

Na przykład, Carleton wcześniej spojrzał na dane w pojedynczych miejscach w Afryce Subsaharyjskiej podczas suchszych lub gorętszych sezonów wegetacyjnych w stosunku do średniej i wykorzystał to do ustalenia, w jaki sposób odejście od normalnych warunków z kolei wpływa na wskaźniki śmiertelności, konflikt lub wydajność, wśród wielu innych problemów. Zrozumienie tych skutków ma szczególne znaczenie w miarę przyspieszania zmian klimatu.

Z tego konkretnego badania, Carleton i jej współpracownicy pivoted, wykorzystując dane do izolowania i statystycznie zidentyfikować rolę, że poszczególne warunki klimatyczne mogą mieć w przyczynianiu się do rozprzestrzeniania COVID-19.

Ona i jej współpracownicy rozpoczęli wspólne poszukiwanie informacji z agencji statystycznych różnych krajów na całym świecie. Naukowcy zebrali dane z ponad 3000 różnych jednostek geoprzestrzennych lub lokalizacji; Dane te zawierały skarbnicę informacji: szacunki pogody w czasie rzeczywistym, temperaturę, wilgotność, opady, promieniowanie ultrafioletowe i najważniejsze przypadki COVID-19.

„Jak można sobie wyobrazić, w Stanach Zjednoczonych warunki pogodowe w Santa Barbara wyglądają zupełnie inaczej niż w Minneapolis, Minnesota. I tak, aby upewnić się, że możemy uchwycić różnice w kraju, a nie tylko w różnych krajach, potrzebowaliśmy naprawdę duży wysiłek zbierania danych, aby zebrać jak najwięcej w krajach, ” Carleton powiedział.

„Zasadniczo szacujesz za pomocą dużego modelu statystycznego łączącego te zmiany i przypadki COVID-19 ze zmianą warunków pogodowych.”

Naukowcy odkryli znaczący związek między negatywną korelacją między promieniowaniem UV a stopami wzrostu COVID-19, chociaż Siła związku nie była tak silna, jak inne okazały się, takie jak polityka dystansowania społecznego. Inne środki, na które badacze patrzyli, takie jak wilgotność i temperatura, nie dały żadnego związku.

„Słoneczny dzień obniży transmisję, która może się zdarzyć za pośrednictwem wielu różnych kanałów i wszystkie te kanały zostaną uwzględnione tutaj. Po pierwsze, wiemy, że UV rozkłada wirusa. Ale wiemy też, że są różne ludzkie zachowania, które się zmieniają. Wszyscy robimy różne rzeczy w słoneczne lub w gorętsze dni niż w inne dni, ” Carleton powiedział.

Jednak Carleton podkreślił również możliwe problemy z danymi, z których czerpią, które mogą zaciemniać ważne relacje między rozprzestrzenianiem się COVID-19 i innymi warunkami pogodowymi.

„Świat dąży do poprawy testów i raportowania. Tymczasem utknęliśmy w prowadzeniu analiz danych, które mamy. W wielu przypadkach dane, które tu mamy, są niedoskonałe, chociaż staramy się dostosować je do oczywistych niespójności ” – powiedział Carleton.

Z tego powodu Carleton spekuluje, że temperatura i wilgotność mogą nadal mieć znaczący wpływ na wzrost COVID-19. Być może, jak powiedział Carleton, zamiast być jedynym kierowcą, UV jest najsilniejszym kierowcą tych, które zmierzyli naukowcy.

„Myślę, że inną rzeczą, aby być świadomym tego w tym dokumencie jest to, że jak powiedziałem, naprawdę spieszyliśmy się, aby spróbować odpowiedzieć na to pytanie na początku pandemii, więc dane stojące za tymi szacunkami są wczesne szacunki pandemii”, powiedział Carleton.

„I tak w zakresie, w jakim choroba zmienia się w czasie-słyszeliśmy o nowych wariantach, na przykład, polityki dystansowania społecznego są różne, co może wpływać na związek między pogodą a COVID-19-naprawdę powinniśmy myśleć o tych szacunkach, jak o wczesnych szacunkach pandemii.”

Dodaj komentarz