W krajobrazie mokrego i suchego urazu kręgosłupa szyjnego, badacz UCSB opracowuje nową metodę przewidywania deficytów wody w sezonie wegetacyjnym

„Jednym ze sposobów myślenia o tym jest to, że susza zdarza się, gdy nie ma wystarczającej ilości wody. To funkcja zarówno podaży, jak i popytu” – powiedział Chris Funk, dyrektor Centrum zagrożeń klimatycznych w UC Santa Barbara.

Niestety, dla tych, którzy żyją zarówno w wilgotnych, jak i suchych regionach na całym świecie, zmieniające się wzorce opadów spowodowane zmianami klimatycznymi spowodowały spustoszenie w oczekiwanych niegdyś normach. Ekstremalne susze i ulewne deszcze, które w ostatnich latach były bardziej drastyczne i częste, pogorszyły niepewność żywnościową w niektórych regionach, a nawet spowodowały głód i ludzkie cierpienia.

Aby zapobiec katastrofom i złagodzić najgorsze skutki ekstremalnych warunków pogodowych, wielu badaczy opracowało sposoby przewidywania skutków klęsk żywiołowych, takich jak susze i delugi. Znane jako systemy wczesnego ostrzegania, informacje z tych narzędzi są rozpowszechniane zarówno wśród społeczeństwa, jak i wśród osób udzielających pomocy grupom szczególnie zagrożonym.

Na przykład Funk współpracuje z globalnym zespołem naukowców, aby kształtować reakcje głodu i katastrof związanych z pogodą, opracowywać lepsze zbiory danych oraz ulepszać systemy monitorowania i przewidywania.

„Współpracowaliśmy z partnerami, którzy biorą nasze satelitarne szacunki opadów, nasze prognozy pogody o bardzo wysokiej rozdzielczości i nasze prognozy klimatu o bardzo wysokiej rozdzielczości i umieszczają je w radach rolniczych, które są wysyłane do setek tysięcy rolników w Kenii” -powiedział Funk.

Ostatnio Funk, wraz z innymi współpracownikami z Climate Hazards Center, United States Agency for International Development, NASA Goddard Space Flight Center, National Oceanic and Atmospheric Administration Physical Sciences Laboratory i Sciences Applications International Corporation, starali się ułatwić rolnikom — szczególnie tym, którzy polegają na opadach deszczu do podlewania swoich upraw — przewidywanie niedoborów wody w sezonie wegetacyjnym.

„Mamy duże możliwości w różnych skalach czasowych, aby opracować prognozy dotyczące prawdopodobnego poziomu opadów w danym miejscu. Ale nie mamy sposobu, aby szybko przełożyć te informacje na prawdopodobne wyniki dla rolników i pasterzy ” – powiedział Funk. „Jeśli masz możliwość umieszczania prognoz pogody i obserwacji w kontekście tego, czego rośliny potrzebują do zdrowego wzrostu, staje się to bardziej wydajne.”

Opierając się na wskaźniku Water Requirement Satisfaction Index (WRSI), stworzonym kilkadziesiąt lat temu przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. wyżywienia i Rolnictwa w celu pomiaru stresu związanego z suszą rolniczą, naukowcy opracowali nowy, prostszy miernik o nazwie Phenological Water Balance (PWB). Według Funk, PWB jest łatwiejsze do obliczenia i wykorzystania w połączeniu z obserwacjami i prognozami klimatycznymi.

„[PWB] wykorzystuje opady jako podaż, a następnie oblicza zapotrzebowanie na wodę [z upraw] jako popyt”, powiedział Funk. „[WRSI] robi to samo, ale w bardziej skomplikowany sposób, gdzie zasadniczo prowadzi model hydrologiczny.”

„Dużą motywacją dla [PWB] jest to, że można namówić ją do wzięcia naszych prognoz opadów i przełożenia ich na dostępność wody w roślinach. A to daje nam o wiele lepszy sposób śledzenia, kiedy w środku sezonu będą deficyty opadów-powiedział Funk.

Ponadto PWB może dostarczyć rolnikom informacji na temat wyjątkowo mokrych warunków, takich jak ekstremalne opady, czego WRSI nie mógł osiągnąć.

Funk i jego współpracownicy potwierdzili swoje wyniki, analizując dane z Kenii, regionu, dla którego przeprowadzili prognozy. W ostatnich dziesięcioleciach kenijscy rolnicy borykają się z nieregularnymi opadami deszczu i zwiększoną suszą z powodu zmian klimatu, co jest szczególnie problemem w bardziej suchych północnych i wschodnich regionach kraju.

Dzięki temu naukowcy odkryli, że metryka PWB wykonywała również metrykę WRSI.

„Nie jest idealny, ale jest naprawdę łatwy w użyciu i działa co najmniej tak dobrze, jak to znacznie bardziej skomplikowane podejście” – powiedział Funk. „Jedną z rzeczy, które naprawdę pomogły nam zobaczyć, było to, jak wygląda zmiana klimatu, która znacznie zwiększa zapotrzebowanie na wodę na suchych obszarach podczas suszy.”

„Prawdopodobnie będziemy używać wyników, aby pomóc … setki i miliony dolarów pomocy w tym roku i przyszłym roku. I to jest część ekscytacji, jak sądzę, pracą, którą wykonujemy. Opracowujemy metody, a następnie bardzo szybko je tłumaczymy, aby pomóc chronić życie.”

Dodaj komentarz