Odtajniony Przewodnik naukowców do rozmowy o zmianach klimatu

Wybór, czy omówić przerażający temat zmian klimatycznych przy stole Dziękczynienia, nie jest nowym dylematem. Wszyscy się denerwują, gdy twój kuzyn zaczyna znowu mówić o „spisku” zmian klimatycznych. Twoje dłonie zaczynają się pocić. Czujesz, że musisz coś powiedzieć, prawda? „Żadnej polityki przy stole” nie pasuje już do ciebie. Zmiana klimatu jest faktem opartym na rygorystycznych badaniach prowadzonych w wielu dziedzinach nauki. Ale jeśli ta rozmowa wybuchnie, to nie jest to sytuacja, w której słynne ciasto dyniowe twojego rodzeństwa po prostu się wygładza.

Czy ta sytuacja brzmi znajomo? Wtedy możesz cierpieć z powodu tego, co nazywamy: „Jak rozmawiać z ukochaną osobą o zmianach klimatycznych?!”syndrom. Ten przewodnik został przygotowany dla ciebie przez naukowców z UC Santa Barbara, aby pomóc ci w najbliższych miesiącach spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Wiesz, z czym mierzy się nasza planeta, ale jak przekazujesz fakty? Jak poznać swoich krewnych i przyjaciół tam, gdzie są? Jak utrzymać ten związek, gdy przyszłość naszej planety jest zagrożona?

Ten przewodnik nie jest lekarstwem na odmowę zmiany klimatu. Raczej nadzieja jest taka, że znajdziesz narzędzia, które pomogą Ci poczuć się lepiej wyposażonym, aby zaangażować się w nieporozumienia i uzyskać głębsze zrozumienie swoich bliskich, znaleźć wspólną płaszczyznę, a może nawet poprowadzić ich w kierunku prawdy. Poprzez te rozmowy ty-lepiej niż jakikolwiek Naukowiec-masz możliwość znalezienia i rozwiązania dezinformacji, nieporozumień i strachu.

Oto fakty, które doprowadzą nas do tego samego.

Po pierwsze, w przeciwieństwie do retoryki słyszanej przez administrację Trumpa, nie można „wierzyć” w zmiany klimatyczne. Zmiana klimatu nie jest religią, a nauka nie jest wiarą. Istnieją rozległe badania i dane potwierdzające rzeczywistość zmian klimatu. Zmiana klimatu jest jednak bardzo złożoną kwestią do zrozumienia i złagodzenia. Tak więc istnieje równie złożone i wielowarstwowe kontinuum wiedzy i postaw, które można mieć na temat zmian klimatu i działań związanych ze zmianami klimatycznymi.

Po drugie, dowody naukowe pokazują — że — jako jeden z elementów zmieniającego się globalnego klimatu-ludzie podnieśli już średnią temperaturę powierzchni planety o około 1°c (1,8°F). Społeczność naukowa zgadza się, że zmiany te są w dużej mierze spowodowane emisjami człowieka. W scenariuszach najwyższych emisji wzorowanych przez Międzyrządowy Zespół ds. zmian klimatu (IPCC) w swoim ostatnim raporcie średnia globalna temperatura może wzrosnąć o ponad 4°C (7,2°F) do końca wieku.

David Lea, wybitny profesor, zwolennik klimatu i badacz klimatu w Wydziale Nauk o Ziemi UCSB, zilustrował skalę zmian za pomocą porównania: „Ziemia jako całość ochłodziła się o około 5°C podczas epok lodowcowych. Około połowa z nich była spowodowana redukcją gazów cieplarnianych.”Dane te pokazują, że procesy atmosferyczne — dokładnie takie, w jakie obecnie uczestniczą ludzie — doprowadziły do ogromnych zmian w klimacie naszej planety.

„Epoka lodowcowa to naprawdę duża zmiana … były pokrywy lodowe rozciągające się od Seattle do Long Island” – powiedziała Lea.

Inną ważną różnicą jest to, że wzorce pogody lokalnej i regionalnej nie są tożsame z klimatem globalnym przez długi okres czasu. Podczas gdy pogoda odnosi się do dziennych opadów lub temperatury, klimat odnosi się do pogody uśrednionej w okresie 30 lat. Tak więc, podczas gdy w niektórych miejscach wystąpią pewne anomalie pogodowe, nie jest to dowód, który przeczy zmianie klimatu. Planeta jako całość ociepla się i jest praktycznie pewne, że zimne skrajności zmniejszą się z czasem. Każdy może i poczuje te zmiany z pierwszej ręki.

Wreszcie, obecna zmiana klimatu jest w znacznym stopniu spowodowana spożyciem przez ludzi paliw kopalnych i wynikającymi z tego emisjami. Spalanie paliw kopalnych od czasu rewolucji przemysłowej znacznie zwiększyło ilość gazów cieplarnianych w naszej atmosferze (dwutlenek węgla o 47% i metan o 250%). Te dodatkowe gazy są jednymi z najlepszych w zatrzymywaniu przychodzącego promieniowania słonecznego, ocieplając naszą planetę jak samochód z zwiniętymi szybami w letnie popołudnie. Kontynuując tę analogię samochodową, zaczynasz odczuwać rosnące ciepło, nie możesz opuścić okien i, z jakiegokolwiek powodu, niektórzy z Twoich współpasażerów odmawiają uznania rosnącego ciepła. Jeśli nie wymyślisz, jak z nimi rozmawiać, każdy poniesie konsekwencje.

Jak rozpocząć rozmowę na temat zmian klimatycznych? Zrozumienie i wspólne połączenia.

Pierwszym celem tej rozmowy jest ustalenie wspólnej płaszczyzny-nie wyciągaj od razu faktów. Dlaczego i jak ustanowić wspólną płaszczyznę? Z tego samego powodu to Wy musicie poruszyć temat zmian klimatycznych. Jesteście rodziną. Jesteś przyjacielem. Na jakie wartości się zgadzacie? Dla niektórych może to być obowiązkiem przyszłych pokoleń, aby utrzymać tę samą pustynię i jakość życia. Dla innych może to być obawa przed utratą stabilności w przyszłości w związku z rosnącymi klęskami żywiołowymi lub niestabilnością naszych społeczności przybrzeżnych ze wzrostem poziomu morza. Są to miejsca, gdzie można przetestować wody. Zacznij słuchać dokładnych sposobów, w jakie twój ukochany powód poprzez zaprzeczenie rzeczywistości zmian klimatycznych. Słuchaj, co myśli twoja ukochana osoba, czego się boją i, co ważne, gdzie się zgadzasz.

Lea pracuje obecnie nad badaniem skoncentrowanym na dekarbonizacji Kalifornijskiego sektora transportu. W ramach tej pracy prowadził warsztaty w ubiegłym roku w Bakersfield, sercu większości przemysłu naftowego w stanie. Tam znalazł się otoczony przez osoby, które zaprzeczają zmianom klimatycznym. Lea postanowiła posłuchać. Pod koniec ich dyskusji zaoferował konstruktywną Radę, w której myślał, że będzie pomocna: „w końcu powiedzieli:” lubimy cię, ponieważ masz otwarty umysł.”Musisz być człowiekiem i sympatykiem i rozpoznawać miejsca, w których możesz robić postępy i inne miejsca, w których po prostu nie sprzedasz ludzi” – powiedziała Lea.

Tamma Carleton, adiunkt i badacz w UCSB Bren School of Environmental Science & Management oraz wiodący badacz w laboratorium wpływu na klimat, miał podobne doświadczenia z zaprzeczającymi zmianom klimatu. „Nieprzydatnym instynktem, który znalazłem w sobie, jest włączenie mojego profesora kapelusza i rozpoczęcie wykładania o wszystkim, co wiem. To nie prowadzi do rozmowy. Wąż pożarniczy informacji nie jest przekonujący, jeśli izoluje Cię od partnera do rozmowy”, zaleca Carleton. „Staraj się spotkać swojego partnera do rozmowy na poziomie, na którym się znajduje i dostarczać informacji, gdy jest to pomocne lub poproszone.”

Od tego zaczynacie. Ustaw scenę dla produktywnej rozmowy przez pierwsze zrozumienie, skąd pochodzi twoja ukochana osoba. Z tego miejsca rozumienia możesz następnie rzucić wyzwanie fałszowi, uznając jednocześnie strach, gniew i nieznane. Poniżej zestawiłem krótką listę niektórych z wielu argumentów, z wielu, które możesz napotkać.

Argument zaprzeczenia 1: zmiana klimatu nie jest prawdziwa — to mistyfikacja.

Ci, którzy całkowicie zaprzeczają rzeczywistości zmian klimatycznych, to kurczący się odsetek ludności. „Musimy pamiętać, że żarliwi negatorzy klimatu [w Stanach Zjednoczonych] to niewielka populacja. Według najnowszych doniesień było to 11% i spadło do 7% w ciągu ostatnich pięciu lat … naukowcy nazywają tę grupę „nieproporcjonalnie wpływową „” Ronald Rice, profesor i badacz komunikacji środowiskowej i Katedra Arthur N. Rupe w społecznych skutkach komunikacji masowej w Departamencie Komunikacji UCSB od 2004 roku, powiedział. Rice odnosi się do raportu Yale Program on Climate Change Communication na temat globalnego ocieplenia w sześciu Amerykach, badania w Stanach Zjednoczonych na temat zmienności świadomości, zrozumienia i akceptacji zmian klimatu. Tego rodzaju całkowite zaprzeczenie może nie być pozycją, którą można całkowicie zmienić, ale nadal istnieją możliwości nawiązania połączenia.

Po pierwsze, zmiany klimatyczne są uzgodnione i wspierane przez kilka organizacji, branż i instytucji naukowych na całym świecie i poza liniami partyjnymi. Nawet czołowe branże naftowe, które czerpią zyski ze zużycia paliw kopalnych, zgadzają się, że zmiana klimatu wymaga działań, w tym BP, ExxonMobil, Shell i innych. Tak więc pierwsza okazja polega na znalezieniu Źródła, któremu zaufała twoja ukochana osoba. W przeciwnym razie” łatwo jest zaprzeczyć wiarygodności źródła, jeśli już nie zgadzasz się z [faktem]”, wyjaśnił Rice.

Biorąc pod uwagę te informacje, Rice zaprosił emerytowanego admirała z US Navy na konferencję naukową, którą pomógł zorganizować w 2013 roku. Admirał ostrzegał przed zagrożeniem dla baz morskich ze względu na wzrost poziomu morza i konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego jako całości. Rice opisał zaproszenie jako okazję do przedstawienia ” interesującego argumentu, który nie mówi o kwestiach ekonomicznych, ale mówi o innych kwestiach, które są bardzo istotne dla konserwatywnych zaprzeczających.”Kluczem jest znalezienie innych zwolenników klimatu, którym twoja ukochana osoba z natury ufałaby w oparciu o wspólne wartości i cele.

Innymi powiązaniami, które można nawiązać z wyraźnym zaprzeczeniem, są bardziej trzewne i natychmiastowe skutki zmian klimatu, które są widoczne w rosnącej liczbie klęsk żywiołowych i ofiar śmiertelnych. „Ilość emisji, którą już wprowadziliśmy do atmosfery, oznacza, że zachodzą zmiany klimatyczne. To już nie jest problem, który musisz powiedzieć, porozmawiajmy o naszych wnukach”, zauważył Carleton, którego laboratorium określa ilościowo dzisiejsze społeczno-ekonomiczne koszty zmian klimatu.

Dodaj komentarz