Naukowcy z UCSB Earth Science mapują historię skamieniałości w erze Ediacaran

Okres Ediakarański, Epoka bezpośrednio poprzedzająca eksplozję kambru, trwająca od 635 do 539 milionów lat temu, był świadkiem ogromnej ewolucji życia makroskopowego. Ten szybki rozwój w produkcji skamielin doprowadził do powstania dylematu Darwina i pozornej niezdolności jego teorii stopniowej ewolucji do rozwiązania tej wielkiej zmiany w życiu biologicznym.

W listopadzie 2021 roku naukowcy Daniel J. Condon, Xian-Hua Li, Dmitriy V. Grazhdankin, Fred T. Bowyer, Francis A. MacDonald, Chuan Yang, Alan D. Rooney i Maoyan Zhu z UC Santa Barbara ’ s Department of Earth Science podzielili się swoimi wysiłkami na rzecz wypełnienia luki wiedzy, która otacza okres z badaniami opublikowanymi w Science.

Wywiad z Macdonaldem ujawnił, że przed rozwojem organizmów makroskopowych istoty istniejące na Ziemi były w przeważającej mierze mikroskopijne i miękkie.

„Jest tam dość bogata płyta, ale jest to głównie mikro i głównie miękki materiał, a mikro materiał w miękkim materiale nie zachowuje tak dobrze [w] zapisie geologicznym”, powiedział MacDonald. Z tego powodu powstał niekompletny model zapisów kopalnych. MacDonald i jego współpracownicy połączyli siły, aby odwzorować dokładny skalibrowany w czasie model okresu Ediakarańskiego poprzez zastosowanie nowych metod do tej pory i analizę osadów.

W przeszłości trudno było uzyskać ograniczenia wieku radioizotopowego, biorąc pod uwagę, że do dokładnego pobierania informacji potrzebny był specyficzny materiał wytworzony z wulkanów. Niestety osad powstały w wyniku erupcji nie zawsze był obecny, gdy nastąpiły istotne zmiany w ewolucji. MacDonald stwierdził, że wiele z najważniejszych spadków-zmian w składzie osadu – ” mogą mieć na sobie takie rzeczy jak skamieniałości, nie zdarza im się, że cały czas wchodzi tam wulkan.”

Na szczęście dzięki projektowi badawczemu MacDonald i Rooney byli w stanie wydobyć dokładne daty z użycia chronometru Ren-OSM. W wywiadzie MacDonald wyjaśnił procesy, za pomocą których ta forma datowania funkcjonuje. „Ren jest uwięziony w karragenie i materii organicznej. A jeśli to jest uwięzione, możesz policzyć Ren i policzyć osnium córki i ustalić datę osadu.”

Rooney i MacDonald eksperymentowali w południowych Chinach i byli w stanie dokładnie wydobyć Daktyle z osadu. – Skalibrowaliśmy go i wiele różnych spadków-zauważył MacDonald-i okazało się, że jest co najmniej dokładny. to, co tu zrobiliśmy, to znaleźliśmy spadki.”

Dzięki nowym danym badacze są o krok bliżej w tworzeniu pełnego modelu okresu Ediakarańskiego. „Te zmiany w cyklu węglowym, które obserwujemy w izotopach węgla … ponownie Oceń, jaki jest prawdziwy rekord i jakie są relacje między perturbacjami w cyklu węglowym a obrotami tych głównych grup kopalnych.”

Według Macdonalda te badania to dopiero początek. „[Projekt] zbliża się na początku dużego, międzynarodowego projektu wiertniczego, w który jesteśmy zaangażowani … wiercimy rdzenie osadowe w kilku regionach na całym świecie przez ten okres, przechodząc do kambryjskiej eksplozji, aby spróbować stworzyć … nowoczesny model epoki”, powiedział.

Podczas gdy postęp został osiągnięty, naukowcy kontynuują swoje dążenie do mapowania historii biologicznej Ziemi. Odpowiedzi na wszystkie pytania naukowe pozostają nieznane, a według słów Macdonalda niepewność jest w porządku. „Piękno metody naukowej polega na tym, że możemy dalej badać te szczegóły” – powiedział. „Nie mamy wszystkiego rozwiązanego i to jest w porządku. Nadal nie rozwiązaliśmy dylematu Darwina … myślę, że robimy postępy.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.