NASA i ESA współpracują w celu wystrzelenia satelity Oceanograficznego z hrabstwa Santa Barbara, który ma monitorować wzrost poziomu mórz

Naukowcy w USA i Europie spotkali się, aby monitorować i przeciwdziałać problemowi podnoszenia się poziomu mórz. Globalny średni poziom morza wzrósł od 1880 roku o 8-9 cali. Jedna trzecia tego wzrostu poziomu morza miała miejsce w ciągu ostatnich 25 lat. Naukowcy z Amerykańskiej Agencji Badań Kosmicznych National Aeronautics and Space Administration (NASA) współpracowali z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w celu opracowania satelity obrazującego Ziemię z nową technologią zaprojektowaną do monitorowania wzrostu poziomu morza.

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała z Kosmicznego kompleksu startowego 4E w Bazie Sił Powietrznych Vandenberg przewożąc Sentinel-6 Michael Freilich w sobotę listopada. 21 o 9:17 PST, zaledwie 55,8 mil od kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, z którego można było zobaczyć rakietę w locie.

„Falcon 9 jest pierwszą orbitalną rakietą wielokrotnego użytku zdolną do odbijania światła”, według SpaceX.

Jest to 99. misja Falcon 9, która z powodzeniem wystrzeliła satelitę Oceanograficznego na orbitę, a następnie wylądowała z powrotem w Santa Barbara w ciągu niespełna dziewięciu minut. Satelita obrazowania Ziemi Sentinel-6 Michael Freilich może monitorować globalny poziom morza z milimetrową precyzją. Jest to najnowsza edycja Europejskiego programu Copernicus i będzie współpracować z istniejącymi satelitami już w ramach programu. Sentinel-6 Michael Freilich jest początkiem szóstej rodziny satelitów pod firmą Copernicus, która jest przeznaczona do monitorowania globalnego poziomu mórz.

Według Guido Levriniego, kierownika programu Copernicus Space Segment Programme w ESA, ” [każdy] Sentinel ma określony obowiązek. Sentinel – 1 jest bardziej dostosowany do reagowania w sytuacjach kryzysowych, Sentinel-2 koncentruje się na monitorowaniu lądu, Sentinel-3 wraz z Sentinel-6 koncentruje się na monitorowaniu oceanu i wód, Sentinel-4 wraz z Sentinel-5 jest specjalnie dostosowany do monitorowania atmosfery.”Sentinel-6b, bliźniak Sentinel-6 Michael Freilich (Sentinel-6A), ma zostać uruchomiony w 2025 roku.

Technologia na pokładzie Sentinel-6 Michael Freilich jest jak dotąd najbardziej zaawansowanym satelitą przeznaczonym do obrazowania ziemi. Jest zasilany energią słoneczną i przetwarza dane za pomocą pokładowego systemu danych, centralnego procesora i oprogramowania pamięci masowej. Podobnie jak technologia na pokładzie Jason-2 i Jason-3, Sentinel-6 będzie wyposażony w technologię Advanced Microwave Radiometer (AMR), która jest używana do pomiaru ilości pary wodnej między satelitą a Oceanem za pomocą nowego Advanced Microwave Radiometer for Climate (AMR-C).

AMR-C, opracowany przez NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), ulepsza AMR poprzez włączenie pokładowego systemu kalibracji. Zwykle Wysokościomierz radarowy AMR może sprawić, że ocean będzie wyglądał na wyższy lub niższy niż w rzeczywistości. Nowy system kalibracji ma na celu poprawę stabilności pomiarów opóźnień radarowych z roku na rok, „zapewniając, że system wysokościomierza jest w stanie wyjątkowo dokładnie śledzić zmiany globalnego średniego poziomu morza”, zgodnie z zestawem prasowym firmy JPL.

„Instrument AMR-C zawiera również eksperymentalny radiometr mikrofalowy o wysokiej rozdzielczości (HRMR), który zapewni pomiary opóźnień radarowych do wyższej rozdzielczości, umożliwiając tym samym pomiary opóźnień radarowych wzdłuż obszarów przybrzeżnych, co nie jest obecnie możliwe w przypadku innych misji”, zgodnie z zestawem prasowym.

Sentinel-6 Michael Freilich będzie kontrolowany przez ESA w ramach programu Copernicus z Centrum Operacyjnego ESOC w Darmstadt w Niemczech. Dane z obrazowania ziemi zebrane przez program są bezpłatnie udostępniane do użytku publicznego.

Sentinel-6 Michael Freilich został nazwany na cześć byłego dyrektora Wydziału Nauk o Ziemi NASA Michaela Freilicha, który zmarł 5 sierpnia 2020 roku w wieku 66 lat z powodu raka trzustki. Jako młody człowiek Michael Freilich był utalentowanym fotografem przyrody i poświęcił całe swoje życie naukom o Ziemi.

Podczas pracy jako dyrektor NASA Earth Science Division, Freilich” ożywił flotę satelitów obserwujących ziemię… otrzymał, między innymi, NASA Distinguished Service Medal, NASA 's Distinguished Achievement Award i Public Service Medal oraz Jet Propulsion Laboratory 'S Director’ s Research Achievement Award”, zgodnie z nekrologiem Freilicha opublikowanym w Philadelphia Inquirer.

Według komunikatu prasowego JPL, „ta najnowsza misja oznacza pierwsze międzynarodowe zaangażowanie w program Copernicus, program obserwacji Ziemi Unii Europejskiej”

Sentinel-6 Michael Freilich rozpocznie przesyłanie danych oceanograficznych w ciągu trzech miesięcy, po serii testów i kalibracji, które są już w toku, zgodnie z komunikatem prasowym JPL.

„Satelita oceanograficzny Sentinel-6 Michael Freilich przetwarza obecnie serię testów i kalibracji, w których rozpocznie przesyłanie danych naukowych w ciągu 3 miesięcy.”Satelita poprawi prognozy pogody i dostarczy nowych danych na temat poziomu mórz przybrzeżnych i prądów morskich, rozszerzając 30-letni ciągły zbiór danych udostępniany przez USA i Europę.

Pokładowy AMR-C wyposażony w eksperymentalny HRMR sprawia, że jest to najdokładniejszy na Ziemi satelita monitorujący poziom morza. Użyje swojej milimetrowej precyzji do przeskanowania 95% powierzchni morza w ciągu 10 dni od zebrania danych, z odległości 800 mil nad ziemią. Sentinel-6 Michael Freilich można oglądać w czasie rzeczywistym oczami NASA.

Dodaj komentarz